Ticker

6/recent/ticker-posts

List of Chief of Army Staff of Nepal Army

Nepal Army

List of Chief of Army Staff (Nepal)

The Chief of Army Staff, informally known as Chief Saab, is the head and chief executive of the Nepalese Armed Forces. The post is a military appointment and statutory office held by the highest ranking officer on active duty in the armed forces of Nepal.

Chief of Army Staff (Nepal)

List of Chief of Army Staff:

13) Purna Chandra Thapa:

  • Form: 09 September 2018
  • To: Present
The Twelveth Chief of Army Staff in Nepal. General Purna Chandra Thapa is the current Chief of Army Staff in the Nepalese Army. He served as the Head of Mission and Force Commander of the United Nations Disengagement Observer Force from 19 January 2015 until 7 February 2016.


12) Rajendra Chhetri:
  • Form: 10 September 2015
  • To: 08 September 2018
The Eleventh Chief of Army Staff in Nepal. General Rajendra Chhetri born 15 November 1960 is a Nepali military officer and former Chief of Army Staff of the Nepalese Army, who assumed office on 11 August 2015, following the retirement of General Gaurav Shumsher JB Rana. He was conferred Honorary General of the Indian Army.

11) Gaurav Shumsher JB Rana:
  • Form: 06 September 2012
  • To: 10 September 2015
The Tenth Chief of Army Staff in Nepal. Gaurav Shamsher Jang Bahadur Rana known as Gaurav Shumsher JB Rana was Chief of Army Staff of the Nepalese Army between September 2012 and August 2015. He is a descendant of Shamsher Rana family of Nepal through then Maharajkumar Baber Shamsher Jang Bahadur Rana.

10) Chhatra Man Singh Gurung:
  • Form: 09 September 2009
  • To: 05 September 2012
The Ninth Chief of Army Staff in Nepal. General Chhatra Man Singh Gurung is a Nepali military officer and a former Chief of Army Staff of the Nepali Army. Gurung joined the then Royal Nepalese Army in 1971, and studied at the Indian Military Academy before receiving his commission.

9) Rukmangad Katawal:

  • Form: 09 September 2006
  • To: 09 September 2009
The Eighth Chief of Army Staff in Nepal. General Rookmangud Katawal is a former Nepalese Army General, who served as the Chief of Army Staff of the Nepal Army from 2006 to 2009. General Katawal has come across controversy after the then Prime Minister Pushpa Kamal Dahal unilaterally decided to sack Katawal on May 3, 2009.

8) Pyar Jung Thapa:

  • Form: 10 September 2003
  • To: 09 September 2006
The Eighth Chief of Army Staff in Nepal. Pyar Jung Thapa was Chief of Army Staff of Nepalese Army from 10 September 2003 to 9 September 2006 A.D during the Maoist insurgency. In 2006 A.D, he had discussed with Girija Prasad Koirala about opting out from the position of COAS for Rookmangud Katawal. Later, Rookmangud succeeded Thapa.

7) Prajwalla Shamsher JB Rana:
  • Form: 19 May 1999
  • To: 09 September 2003
The Seventh Chief of Army Staff in Nepal.

6) Dharmapaal Barsingh Thapa:
  • Form: 15 May 1995
  • To: 15 May 1999
The Sixth Chief of Army Staff in Nepal. Dharmapal Barsingh Thapa is ex Chief of Army Staff of Nepal and Director of Avant venture. He belonged to Bagale Thapa Clan.

5) Gadul Shamsher JB Rana:
  • Form: 15 May 1991
  • To: 04 May 1995
The Fifth Chief of Army Staff in Nepal.

4) Satchit Rana:

  • Form: 15 May 1987
  • To: 15 May 1991
The Fourth Chief of Army Staff in Nepal. Satchit Shamsher Jung Bahadur Rana was the 35th Pradhan Senapati (Chief Generals) of the Royal Nepalese Army. He was a member of the Rana Dynasty of Nepal.

3) Arjun Narsingh Rana:

  • Form: 15 May 1983
  • To: 15 May 1987
The Third Chief of Army Staff in Nepal.

2) Singha Pratap Shah:

  • Form: 15 May 1979
  • To: 15 May 1983
The Second Chief of Army Staff in Nepal.


1) Guna Shamsher JBR:

  • Form: 10 May 1979
  • To: 10 May 1975
The First Chief of Army Staff in Nepal.

Hope You Like it. Please Follow our Facebook Page and Subscribe our YouTube Channel.

Post a Comment

0 Comments